Kolorowy świat Pantone

Skąd bierze się sezonowa moda na określone kolory? Skąd projektanci czerpią inspiracje odnośnie barw najnowszych kolekcji, a firmy kosmetyczne tworzą paletki najmodniejszych odcieni? Za wszystkim stoi amerykańska firma Pantone, która corocznie, spośród tysiąca barw wybiera kolor roku, inspirujący designerów przez najbliższe 365 dni.

Znany wśród wszystkich projektantów mody i osób pracujących z kolorami, Instytut Pantone z New Yersey został założony w 1962 roku przez Lawrence’a Herberta. Firma zajmuje się przede wszystkim doradztwem kolorystycznym dla przemysłu poligraficznego i jest najbardziej znana z opracowania unikalnej skali kolorów, tzw. Skali Pantone (Pantone (Color) Matching System (PMS)). Skala podstawowa obejmuje 1114 kolorów, które opisane są numerami oraz oznaczeniami dodatkowych cech, jak na przykład fluorescencja. System ten jest używany nie tylko przez grafików czy poligrafów, ale również w procesie brandingu; zaadoptowała go m.in. amerykańska armia, określając za pomocą PMS kolory flag i odznaczeń.

Jedną z najbardziej znanych akcji Instytutu Pantone jest coroczna, tajna narada, zakończona wyborem i ogłoszeniem koloru roku oraz wyznaczeniem kolorystycznych trendów. Trwa to od 1999 roku, a ogłoszony werdykt to potężne narzędzie, z którego korzystają wszyscy związani z szeroko pojętym designem.
Wybór koloru roku nie jest przypadkowy. Podczas dwudniowej debaty spotykają się czołowi designerzy i koloryści z całego świata. Ponadto przedstawiciele instytutu przez cały rok odwiedzają najważniejsze imprezy modowe na całym świecie oraz obserwują trendy w różnych dziedzinach życia społecznego, kultury i designu. Zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja, uczestnicy debaty biorą udział w licznych prezentacjach i dyskusjach, koncentrując się na temacie aktualnego postrzegania poszczególnych kolorów przez konsumentów. Od momentu ogłoszenia koloru roku rozpoczyna się światowe, barwne szaleństwo. Projektanci mody, architekci wnętrz, designerzy kosmetyków, mebli czy akcesoriów wyposażenia wnętrz natychmiast wprowadzają najmodniejszy kolor do swoich projektów i kolekcji.

W roku 2016, zgodnie z werdyktem instytutu, królował duet pastelowych barw: Serenity i Rose Quartz. Idealnie przenikające się, subtelne odcienie niebieskiego i błękitu zawładnęły światową modą i designem. Miały być one, według Pantone, sposobem na wyciszenie się, swoistym lekarstwem na życie w świecie pełnym stresu i ciągłego pośpiechu.

Kolorem roku 2017 został ogłoszony ciepły, lekko żółtawy odcień zielonego – Greenery, oznaczony na skali numerem 15-0343.

Dyrektor wykonawcza Instytutu Pantone Color, Leatrice Eiseman (fot.poniżej), uzasadniła tegoroczny wybór uczuciem nadziei, za którą tęsknią ludzie żyjący w coraz bardziej złożonym społecznie i politycznie świecie.

Zieleń – jak stwierdziła – odpowiada za rosnącą potrzebą odzyskania energii, ożywienia i witalności. Greenery symbolizuje również osobiste pasje, ekspresję oraz zjednoczenie z naturą i ze sobą nawzajem. To kolor uspokajający, ale jednocześnie żywiołowy i asertywny, co jest bardzo istotne w obecnych czasach, gdy musimy redefiniować pojęcie szczęścia i sukcesu. W swoim komunikacie, skierowanym do mediów, wiceprezes Pantone, Laurie Pressman dodała, że Greenery to kolor sygnalizujący społeczne pragnienie zmian i innowacji. W podzielonym świecie istnieje konieczność odświeżenia naszego spojrzenia i ponownego połączenia się w jedno społeczeństwo.

Oprócz wyboru Greenery jako koloru roku 2017 Pantone wskazał także inne, najpopularniejsze jego zdaniem kolory na sezon wiosna / lato 2017. Zostały on opublikowane po zakończeniu pokazów na New York Fashion Week’u. Są to:

• zgaszona zieleń (18-0107 TCX Kale)

• orzechowy brąz (14-1315 TCX Hazelnut)

• mocny róż (17-2034 TCX Pink Yarrow)

• stonowany, jasny róż (13-1404 TCX Pale Dogwood)

• jasny błękit (14-4620 TCX Island Paradise)

• energetyczny pomarańcz (17-1462 TCX Flame)

• jasny granat (19-4045 TCX Lapis Blue)

• żółć pierwiosnka (13-0755 TCX Primrose Yellow)

• 17-4123 TCX Niagara (zgaszony niebieski).

Uzasadniając wybór tych kolorów Instytut Pantone odwołał się ponownie do uczuć i wrażeń, które towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu – od słonecznego ciepła, poprzez ożywcze oddychanie świeżym powietrzem, aż po pragnienie ucieczki do dziewiczych wód. To wszystko zawiera się w tęsknocie, która ogarnia nas każdej wiosny.

Kolory wybrane przez amerykański instytut, a szczególnie kolor roku – Greenery pojawią się jak co roku w wielu projektach z dziedziny mody i designu. Machina ruszyła, a stojący za wszystkim Pantone pilnie obserwuje pojawiające się trendy, aby już pod koniec roku zainspirować świat projektantów nowym, kolorowym werdyktem.

 

fot.: pinterest

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz