Prawidłowa długość męskich spodni

Jaka jest prawidłowa długość męskich spodni?

Nieprawidłowa długość nogawek spodni to jeden z najczęściej popełnianych modowych grzechów i złodziei męskiego wizerunku.

Powiedziano już na ten temat chyba  wszystko, a mimo to spora ilość panów, nie wykluczając biznesmenów, polityków czy celebrytów nosi spodnie zbyt długie.

Niestety nie ma jednej, obowiązującej w tym temacie reguły, gdyż prawidłowa długość spodni zależy przede wszystkim od szerokości ich nogawek.

W przypadku wąskich nogawek (ok. 16-19 cm), które szczególnie upodobali sobie Włosi, spodnie powinny być dosyć krótkie i jedynie delikatnie dotykać cholewki buta. Taka długość spodni wygląda najlepiej w zestawieniach smart casualowych i casualowych.

Spod tak krótkich spodni najczęściej widać skarpety, których wzory i kolory mogą być istotnym i bardzo atrakcyjnym elementem stylizacji.

Przy najbardziej typowej w Europie, średniej szerokości nogawek spodni (20-23 cm), powinny one wspierać się na bucie, zasłaniając skarpetę. Z tyłu spodnie powinny sięgać do połowy cholewki buta, ale nie tworzyć żadnych fałd. Z przodu może formować się na nogawce jedna fałda.

Taka długość zapewni nienaganne proporcje i ładne układanie się tkaniny.

W przypadku szerokich nogawek (24-26 cm), spodnie powinny być długie i zasłaniać z przodu wiązanie buta; dopuszczalna jest również pojedyncza fałda. Z tyłu spodnie mogą sięgać nawet do obcasa, zakrywając prawie cały but.

Tego typu spodnie, modne w latach 50-tych, obecnie występują rzadziej, głównie upodobali je sobie Amerykanie.

Obecnie taką szerokość bardzo rzadko spotyka się w strojach biznesowych, pojawia się natomiast w modzie casualowej, głównie w stylizacjach opartych na przerysowanych sylwetkach i owersizowych fasonach.

W przypadku takich stylizacji spotyka się również bardzo szerokie, ale krótkie nogawki. Noszenie takich spodni wymaga jednak dużego wyczucia stylu i perfekcyjnych proporcji całości.

Sofi Socha

 

fot. pinterest.com