Czy kompletować buty i torebkę?

Dzisiaj odpowiadam na bardzo często zadawane mi pytanie: czy torebka powinna być skompletowana z butami?

W zależności od formalności ubioru, stosuje się tu odmienne zasady. W przypadku profesjonalnego ubioru biznesowego – business professional, torebka powinna być w tym samym kolorze co buty. Mogą to być zestawy w kolorze czarnym, brązowym, granatowym czy ciemnowiśniowym. Istotne jest, aby obydwa dodatki były utrzymane w minimalistycznym stylu (torebka o prostej formie, zbliżonej do aktówki oraz klasyczne szpilki lub czółenka na niezbyt wysokim, stabilnym obcasie). Taki ubiór obowiązuje zazwyczaj w polityce, wśród pracowników szczebla zarządzającego, w bankach, firmach ubezpieczeniowych czy doradczych oraz kancelariach prawnych.

W przypadku eleganckich, ale nieco swobodniejszych stylizacji business casual oraz jeszcze bardziej swobodnych smart casual, zasada ta nie musi być aż tak rygorystycznie przestrzegana i torebka może różnić się kolorem od butów. Należy jednak pamiętać o prostym designie tych dodatków oraz butach koniecznie z zakrytymi palcami. Dress code ten obowiązuje zazwyczaj w mniejszych firmach, urzędach, wśród pracowników średniego szczebla, jak również w branży medycznej czy edukacji.

Moda casualowa to swobodne stylizacje, noszone po pracy i w domu. Nie ma tu żadnych sztywnych reguł, a oryginalność i ekstrawagancja są mile widziane. Dlatego zasady dotyczące dopasowania butów i torebki wyglądają tu całkowicie odmienne. Styl ten nie tylko nie wymaga ich skompletowania, ale uważane jest to wręcz za modowe faux paus. Oczywiście nie oznacza to, że buty i torebka mogą być skompletowane całkowicie przypadkowo. Moda casualowa, mimo nieograniczonej swobody wymaga spójności i jakiegoś modowego, wspólnego mianownika. Dlatego zarówno buty i torebka powinny wpisywać się przede wszystkim w estetykę całej stylizacji, bez konieczności tworzenia idealnie dobranego kompletu.

Sofi Socha

 

Zdjęcia z poniższych źródeł:

1. pinterest.com, classypath.com
2. pinterest.com, milled.com 
3. pinterest.com, taqenterprises.com, whitecollarglam.com
4. pinterest.com
5. pinterest.com
6. pinterest.com
7. pinterest.com, saletolady.com
8. pinterest.com, elizieribeiro.com
9. pinterest.com