Stylowy Pan Młody – jak ubrać się na własny ślub? – część I

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam chodzić na śluby. To niezaprzeczalnie jedna z najpiękniejszych uroczystości i dowód na to, że niezależnie od czasów i trendów, miłość rodzi się ciągle na nowo.

Jako stylistka zwracam uwagę na ślubne stroje, otrzymuję również sporo zapytań na ten temat od moich klientów. Dlatego dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o tym, jak powinien wyglądać stylowy Pan Młody, bo właśnie w tym obszarze pojawia się najwięcej pytań, wątpliwości i błędów.

Oczywiście mamy modową wolność i każdy Pan Młody może ubrać się na swój ślub jak chce – oryginalnie, dziwacznie czy nawet prowokacyjnie i ma do tego pełne prawo. Tak samo jak mamy prawo pić wino w kieliszku do koniaku. Ja natomiast chciałabym przedstawić Wam zasady uroczystego stroju na tę okazję, opartego na klasycznej, ponadczasowej  elegancji i zgodnego z zasadami, wypracowanymi przez kilkanaście pokoleń dżentelmenów.

Tak ubrani będziecie mogli również po latach spojrzeć na swoje zdjęcia i powiedzieć: wyglądałem wspaniale i niezwykle elegancko.

Pamiętajmy również o tym, że te zasady to nie tylko wynik tradycji, ale także kształtowanej przez lata estetyki, które najczęściej nie jest tylko przejawem subiektywnego gustu, lecz ma wiele wspólnego z obiektywnym pięknem, dobrymi proporcjami i harmonią.

Zanim przejdę do szczegółów, chciałabym zwrócić uwagę na dwie rzeczy, które jako pierwsze rzucają mi się w oczy na wielu ślubach.

Pierwsza a nich to pewien rozdźwięk pomiędzy formalnością stroju Panny Młodej a Pana Młodego. Mam na myśli to, że Panna Młoda zachwyca zazwyczaj przepiękną, białą, często bardzo ozdobną suknią ślubną, natomiast Pan Młody wybiera jakiś codzienny, prawie biurowy garnitur, który nie pasuje ani do rangi uroczystości, ani pod względem formalności do sukienki Panny Młodej, ani w jakiś specjalny sposób nie wyróżnia go wśród męskiej części gości weselnych.

Oczywiście w centrum uwagi powinna być Panna Młoda, ale przede wszystkim jest to Para Młoda, a nie księżniczka ze swoim giermkiem, dlatego strój Pana Młodego powinien być dyskretnie elegancki, ale również bardzo uroczysty.

Często słyszę argumenty ekonomiczne usprawiedliwiające wybór takiego mniej uroczystego stroju dla Pana Młodego w rodzaju „szkoda kupować coś na raz”, czy „garnitur przyda się później do pracy”, ale skoro kupujemy tylko na raz sukienkę dla Panny Młodej, to dlaczego do Pana Młodego stosujemy inne kryteria? Na szczęście dla zwolenników bardziej ekonomicznych i praktycznych rozwiązań mam dobrą wiadomość. Pana Młodego można bardzo stylowo ubrać również w garnitur, który wykorzysta wiele razy po ślubie, natomiast formalność i uroczystość stroju uzyskać poprzez dobór odpowiednich dodatków.

Druga rzecz, która rzuca mi się w oczy na wielu ślubach to nadkoordynacja strojów Pary Młodej, czyli tworzenie z nich jakby kompletu.

Są to na przykład powtórzone kolory –mucha czy kamizelka w kolorze dodatków do sukni lub kwiat w butonierce identyczny jak te w bukiecie Panny Młodej.

Podobnie jak dobieranie butów i torebki do kompletu, również takie zabiegi są mało gustowne. Para Młoda i tak będzie się wyróżniać, nie trzeba jej oznaczać i kompletować lub tworzyć z nich teamu niczym para taneczna z musicalu.

A więc w co powinien ubrać się na ślub elegancki i stylowy Pan Młody?

Mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje ubrań: żakiet czyli jaskółkę, stroller oraz garnitur wizytowy.

Zacznijmy od żakietu, czyli stroju najbardziej formalnego i najbardziej eleganckiego na tę okazję. U nas żakiet nie jest aż tak popularny, ale zwyczaj jego zakładania przetrwał na przykład w krajach anglosaskich.

Jeśli oglądacie królewskie śluby to zarówno Pan Młody jak i wielu gości jest ubranych właśnie w żakiety.

W żakiecie brał również ślub John Kennedy.

Jest to po prostu dzienna wersja fraka. Najbardziej typowy zestaw składa się z ciemnoszarej lub czarnej, sięgającej z tyłu do zgięcia kolan marynarki i tzw. sztuczkowych spodni, z wełny w charakterystyczne szaro-czarne prążki. Do tego biała koszula i kamizelka – najpopularniejsze są jasnoszare i płowe, ewentualnie pastelowe oraz  krawat – najczęściej srebrny lub szary, gładki lub w charakterystyczny, drobny wzór, dopuszczalne są również krawaty w innych, stonowanych kolorach.

W przypadku wyboru żakietu jako stroju na ślub pamiętajmy, że jest on strojem wyłącznie dziennym i nie należy nosić go wieczorem. Jeśli Pan Młody decyduje się na taką opcję, powinien przebrać się po zmroku, na przykład w smoking. Jest to więc opcja stroju niezwykle elegancka, ale niestety najmniej ekonomiczna.

Kolejną, bardzo elegancką i nieco bardziej praktyczną propozycją stroju dla Pana Młodego jest stroller. To właśnie w strollerze James Bond brał ślub w filmie “W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”.

Jest to forma pośrednia między omówionym już żakietem, a klasycznym garniturem.

Od żakietu różni się tym, że zamiast żakietowej, przedłużonej marynarki ubieramy tu formalną, czarną lub ciemnoszarą marynarkę garniturową. Cała reszta – sztuczkowe spodnie w prążki, kamizelka, koszula, krawat i buty pozostają te same. Jest to jednak znowu strój typowo dzienny, więc po zmroku należałoby zmienić spodnie w prążki na ciemne, z tej samej tkaniny co marynarka i przez resztę wieczoru pozostać w  wizytowym garniturze. Stroller jest w porównaniu ze zwykłym garniturem opcją bardziej formalną i elegantszą, a  niewiele droższą, wystarczy jedynie dokupić do niego dodatkowe ciemne spodnie i wykorzystywać go później jako garnitur. Jako strój Pana Młodego jest bardzo popularny we Włoszech.

Ostatnią propozycją eleganckiego ubioru dla stylowego Pana Młodego jest garnitur. Choć wydaje się być strojem dość zwyczajnym na taką okazję, to jednak dzięki odpowiedniej stylizacji może również wyglądać niezwykle elegancko.

Garnitur powinien być gładki, w ciemnym kolorze najlepiej granatowym, ciemnoszarym lub grafitowym.

Z tych trzech moim zdaniem najodpowiedniejszy jest granat – dostojny, elegancki, dystyngowany i co najważniejsze – znakomicie prezentujący się zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, przy sztucznym oświetleniu. Kolor czarny zarezerwowany jest wyłącznie na wieczór, więc możemy rozważyć go jedynie w przypadku, gdy ceremonia odbywa się późnym popołudniem na przełomie roku. Jasne kolory garniturów są zbyt mało eleganckie na tak uroczystą okazję. Niezbyt gustowne są również kolorowe garnitury – bordowe, zielone czy chabrowe, nie pasujące do charakteru uroczystości.

Tkanina garnituru to oczywiście wysokogatunkowa, elegancka wełna o gładkiej fakturze. Odpadają włochate flanele i tweedy, jak również tkaniny bawełniane czy lniane, które są zbyt casualowe oraz polyester, który zazwyczaj świeci się i niestety wygląda tandetnie.

Zapraszam Was do lektury drugiej części, tekstu, w której omówię rodzaje ślubnych garniturów oraz najbardziej stylowe dodatki.

Sofi Socha

 

Zdjęcia z poniższych źródeł:

1. pinterest.com
2. gloryfocus.com
2a. ownandcountrymag.com, celebs.walla.co.il, celebrationscakedecorating.com
3. weddingwire.com
3a. mioduszewska.pl
4a. mirror.co.uk, popsugar.co.uk
4b. townandcountrymag.com
4c. metro.co.uk
4d. evoke.ie, thesun.co.uk
5. bondsuits.com, buzzfeed.com
6. putthison.com, gentlemansgazette.com
7. tomaszmiler.com
7a. mrvintage.pl, pinterest.com